piątek, 11 grudnia 2015

Tydzień Edukacji Informatycznej i Godzina Kodowania za nami


Od poniedziałku do niedzieli, czyli od 7 do 13 grudnia, trwał Tydzień Edukacji Informatycznej. W skali światowej właśnie w tych dniach odbywa się międzynarodowa akcja o nazwie Godzina Kodowania (Hour of Code). W ramach tej akcji w szkołach i innych instytucjach na całym świecie odbywają się warsztaty, w czasie których uczestnicy zdobywają umiejętności kodowania, niezwykle przydatne w dzisiejszym życiu. 

Zajęcia w ramach Godziny Kodowania odbywały się m.in. na lekcjach języka angielskiego (w ramach realizacji treści z działu "Nauka i Technika") oraz w formie e-learningu, z wykorzystaniem materiałów ze strony code.org. Podczas warsztatów uczniowie i uczennice, także z klas typowo humanistycznych, mieli okazję nie tylko poznać podstawy kodowania, ale i wykorzystać znajomość języka angielskiego. Online'owy kurs był gratką dla miłośników Minecrafta i Gwiezdnych Wojen, bo nauka kodowania na wspomnianej platformie odbywała się właśnie z wykorzystaniem motywów z tych wirtualnych światów. Uczniowie biorący udział w działaniach w ramach Godziny Kodowania otrzymali oficjalny certyfikat Godziny Kodowania. 


Kolejną inicjatywą uczniów z V LO była lekcja kodowania przeprowadzona w pierwszej klasie w Szkole Podstawowej nr 3 w Tarnowie, podczas której tegoroczni maturzyści wcielili się w rolę asystentów nauczyciela i pomagali swoim sześcio- i siedmioletnim 


A tak o nas pisały media:


  • Oficjalna strona Tarnowa - 
  • Portal radia RDN Małopolska - 
  • Portal Tarnow.net.pl - 
  • Radio ESKA Tarnów - posłuchaj podcastu 
  • Radio Kraków - wywiad - posłuchaj podcastu (wkrótce)

poniedziałek, 7 grudnia 2015

Godzina Kodowania w V LO

Dziś rozpoczął się tydzień, w którym na całym świecie przeprowadzane są warsztaty w ramach tzw. Godziny Kodowania (Hour of Code). 
Tylko u nas Godzina Kodowania w Tarnowie

Miło nam poinformować, że nasza szkoła oraz działający w naszym liceum Klub Kodera jako JEDYNI w Tarnowie zgłosili wydarzenie w ramach Godziny Kodowania. Tym samym dołączyliśmy do grona ponad 700 placówek w całej Polsce oraz 191 TYSIĘCY wydarzeń na świecie promujących kodowanie.
Zajęcia w ramach Godziny Kodowania odbędą się m.in. na lekcjach języka angielskiego (w ramach realizacji treści z działu "Nauka i Technika"). Więcej informacji u mgr Marcina Zaroda.


Dla pozostałych uczniów nasz szkolny Klub Kodera ma propozycję wzięcia udziału w warsztatach online, w czasie których będziecie mieli okazję nie tylko poznać podstawy kodowania, ale i wykorzystać znajomość języka angielskiego. Na stronie www.code.org wybierzcie język angielski (to kluczowe, bo raczej ciężko ten język potem zmienić), a potem utworzcie konto jako uczeń. Następnie, kiedy już będziecie zalogowani, przewińcie na sam dół strony i tam w polu "Add a teacher' trzeba wpisać kod naszej szkolnej wirtualnej klasy czyli: YFKDPD
Jak to zatwierdzicie, traficie do klasy o nazwie "V LO Tarnów" - jeśli chcecie trochę o kodowaniu się dowiedzieć i poznać słowa angielskie z działu "Nauka i technika", możecie wybrać też inny, dodatkowy kurs - np. Frozen, Star Wars czy albo Ice Age (Epoka Lodowcowa).W polu "Add a teacher" wpiszcie kod YFKDPD

Jeśli ukończycie cały kurs, zdobędziecie oficjalny certyfikat Godziny Kodowania, który można wydrukować . Zwłaszcza gdyby kogoś to wciągnęło i ukończył kursy Course 1, Course 2 i Course 3.
Powodzenia. Ciekawe, czy komuś uda się któryś z kursów ukończyć...A tak do kodowania zachęcają znane postacie, które pewnie większość z Was zna.