poniedziałek, 29 lutego 2016

Nowi adepci kodowania

Czy jesteś jedną ze 150 tys. osób, które korzystały z platformy App Inventor w ostatnim tygodniu?
Może warto do nas dołączyć?

W naszym Klubie Kodera w V LO w Tarnowie swoją przygodę z kodowaniem rozpoczęło w piątek 5 nowych osób z klas pierwszych. Teraz łącznie "młody narybek" Klubu Kodera to 11 osób z klas 1a i 1b. Gratulujemy - kiedy szkołę ukończą uczniowie obecnej klasy 3C, Klub Kodera będzie mógł prężnie działać dalej.


Już niedługo premiera kilku aplikacji przygotowywanych przez uczniów klasy 3C. Podgrzewając atmosferę oczekiwania ujawnimy tylko, że będą one przydatne dla tych z Was, którzy szlifują swoje umiejętności z języka angielskiego do matury ustnej, a także dla uczniów szkół podstawowych z klas 1-3.

Klub Kodera V LO w Tarnowie na Festiwalu Mistrzów Kodowania w Warszawie - czerwiec 2015 r.

sobota, 27 lutego 2016

Kolejne warsztaty z App Inventora 2 za nami

W piątek odbyły się kolejne warsztaty z tworzenia aplikacji mobilnych w środowisku App Inventor 2.

Uczniowie klas trzecich pracowali nad własnymi projektami z wykorzystaniem funkcji zmiany ekranu, rozwijanego menu oraz losowego wyboru komponentów wyświetlanych na ekranie.


poniedziałek, 22 lutego 2016

Jak kopiować ekrany i dodawać pliki "mediów" w App Inventorze

Dzięki trenerowi Mistrzów Kodowania Mirosławowi Kielniarzowi, mamy świetny sposób na powielanie gotowych ekranów (tzn. zarówno układu z "designera" jak i "bloczków"), a także na dodawanie do projektu wielu (np. kilkudziesięciu) plików mediów (zdjęcia, grafiki, filmiki, pliki dźwiękowe) jednocześnie.

Poczytajcie:

Jak można duplikować ekrany, które z mozołem juz zrobiliśmy w designerze i z bloczkami?

Mirosław Kielniarz:
"Ponieważ .aia to nic innego jak spakowany projekt więc go rozpakowuję (np zip-em). Następnie do folderusrc/appinventor/nazwa_twórcy/nazwa_projektu kopiuję pliki Screen1.scm i Screen1.bky, zmieniam im nazwę (np. na Screen2.scm i Screen2.bky czy jak tam chcę nazwać drugi screen Emotikon wink ). Następnie edytuję ten nowy .scm i zmieniam "$Name":"Screen1" na "$Name":"Nazwa_drugiego_screena". Pakuję wszystkie foldery, zmieniam rozszerzenie archiwum na .aia... i już. Mając zduplikowany screen możesz powyrzucać to czego nie chcesz i dodać to co chcesz..."

Tylko ważne, żeby pakowanie i rozpakowywanie robić prawdziwym 7-zipem, a nie wbudowanymi archiwizatorami w Win-7 czy Win-8...

Co więcej, jak pobierzecie .aia i rozpakujecie, tworzą się Wam trzy podkatalogi - teraz WSZYSTKO co wrzucimy do podkatalogu "Assets" wyląduje nam w projekcie jako pliki Uploaded. (dobry sposób na szybkie wysłanie do projektu np. 60 image'ów)....  (oczywiście potem trzeba wszystko z powrotem spakować, zmienić nazwę z .zip na .aia i wtedy importować do App Inventora.